Akne Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler.Etkin Mücadele Yöntemleri

Akne tedavisi hakkında sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda; akne nedir? Akne ile mücadele yöntemleri nelerdir? gibi konulara değindik.

Akne Tedavisi
Yüzde Beliren Akneler

Akne (sivilce) genellikle ergenlik döneminizde ortaya çıkan oldukça sinir bozucu olan bir cilt rahatsızlığıdır.Ancak sadece ergenlik dönemi ile yetinmeyerek hayatınızın hiç beklenmedik dönemlerinde kendini yeniden gösterebilir.Aniden beliren akne ve lekelerden muzdaripseniz bu problemi yaşamaya elverişli cildi yönetmek konusunda bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Akne ve Lekelerin Aniden Belirmesinin Nedenlerini Anlamak

Akne tedavisinden önce aknenin oluşumunu tetikleyen neden ya da nedenlerin ve bunlarla nasıl mücade etmeniz gerektiğini belirlemeye çalışmak iyi bir başlangıç olabilir.En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır.

  • Hormon seviyesinde meydana gelen değişiklikler.Ergenlik,regl dönemi,hamilelik veya menopoz.
  • Her zaman ana neden olmasa bile stres seviyesinin yüksekliği aknenin şiddetlenmesine neden olur.
  • Kontrolsüz yapılan diyetler.Vücut gerekli besinlerden mahrum kalması ya da ani beslenme farklılıklarından dolayı hormon seviyesinde değişiklik gösterebilir.Bu durumda aknelerinizin yeniden alevlenmesine neden olabilir.
  • Kortikosteroidler, antikonvülsanlar, lityum ve bazı steroidler gibi bazı ilaçlar.

Aknenin yeniden ortaya çıkmasının tam olarak nedeni açık olmasa da yaşam tarzınızda,kullanmaya başladığınız yeni ilaçlar,beslenme değişiklikleri,cilt bakımınızda kullandığınız yeni bir ürün bu duruma katkıda bulunabilir.

Akne Tedavisi

Çeşitli krem,losyon,toner ve asitlere kadar pek çok farklı ürün bulunmaktadır.Cildiniz için hangisinin daha faydalı olacağını tespit etmek oldukça zor olabilir.Ancak yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bahsedecek olursak.

Azelaik Asit

Özellikle hassas ciltler için önerilen arpa,buğday gibi tahıllarda doğal olarak bulunan bir asittir.Antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahip olmanın yanı sıra diğer asitlere kıyasla daha az soyucu olması sebebiyle hassas ciltler için tercih edilmektedir.Antibakteriyel olması sebebiyle ciltteki akne ve iltihap tedavisinde oldukça etkilidir.Aknenin sebep olduğu tahrişi,kızarıklığı giderir.Düzenli kullanıldığında ciltte pürüzsüz bir görünüm kazandırır.Ciltteki gözeneklerin tıkanmasına sebep olan keratin cilt hücrelerinin üretimini azaltır.

Salisilik Asit

Birçok meyve ve sebze doğal olarak bulunan salisilik asit,akne tedavisinde bir başka etkili yoldur.Yağda kolayca çözünebilmesi sayesinde ciltteki gözeneklere nüfuz ederek gözeneklerin azalmasına sebep olur.Ayrıca ölü deri hücrelerini çözerek siyah nokta oluşumunu engeller.Düzenli olarak kullanıldığı takdirde gözle görünür derecede sivilcelerde azalma olduğu görülür.Cildin yağ dengesini sağlar.

Benozoil Peroksit

Akne tedavisinde kullanılan bir başka bileşendir ve oldukça etkilidir.Antibakteriyel olması sebebiyle başarılı sonuçlar almak mümkündür.Ciltteki fazla yağı azaltır ve çatlakları giderir.

Akne İle Mücadelede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizi Kurutmaya Çalışmak

Cildiniz yağlıysa yüzünüzün kuru olması için çeşitli ürünler kullanmak ya da sık sık yüzünüzü yıkamak isteyebilirsiniz.Ancak bu tutum yanlıştır.Aknenizin artmasına neden olabilir.Cildiniz kuruyacağı için daha fazla yağ üretimine neden olmanız muhtemel.Cildinizin yağlı olduğunu düşünüyor olsanız bile cildinizin yeterince nemli olduğundan emin olmalısınız.Cildinizin gözeneklerini tıkamayacak yağsız nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

Cildinize Ellerinizin Teması

Cildinizde bulunan akne ya da siyah noktaları sıkmaya çalışmak,içerisinde bulunan iltihabın cildinizin farklı noktalarına yayılmasına sebep olabileceğinden bu davranıştan kesinlikle kaçınmalısınız.

Hijyen

Cildinizin doğrudan temas ettiği havlu,yastık yüzü gibi bakteri çoğalmasına elverişli eşyalarınızın temizliğe konusunda oldukça dikkatli olmalısınız.Kullanmakta olduğunuz makyaj fırçaları gibi araçları da sık sık temizlemeyi unutmayın.Ayrıca cildinizde makyajla bir gece geçirmeyi kesinlikle aklınızdan geçirmeyin.

İlk kez sivilce çekiyorsanız, cildinizi iyileştirmek ve gelecekteki sivilceleri azaltmak için atabileceğiniz birçok adım vardır. Ancak, hızlı düzeltmeler olmadığını hatırlamak önemlidir, bu nedenle iyi bir cilt bakımı rutinine girmeye odaklanın ve herhangi bir akne tedavisinin işe yaraması için zaman tanıyın.