Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebze ve Meyveler

Pandeminin devam etmekte olduğu bugünlerde güçlü bir bağışıklığa sahip olmak gerçekten büyük önem taşımakta.Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı,grip virüsleri de insan sağlığı için tehdit oluşturmakta.Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak çok önemlidir.

Kışın gelmesiyle artan koronavirüs ve diğer virüslerin oluşturduğu riskle mücadelede kuvvetli bir bağışıklığa sahip olmak için neler yapmanız gerektiği hakkında bu işin uzmanlarından tavsiyeler aktaracağız.

İnsan vücudunda tüm bağışıklık faaliyetlerinin %70 ila 80’nin gerçekleştiği yer bağırsaklardır.Bağırsaklar bakterilerin,virüslerin tanımlandığı,antikorların oluştuğu önemli bir yerdir.

Bağırsak Sağlığını Arttırın

Kış dönemine hazırlanırken soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunmanın birkaç yolu vardır.Etkili beslenme yöntemlerini içeren F.X Mayr diyeti Avusturyalı bir hekim olan Dr. Franz Xaver Mayr tarafından ortaya konmuştur.

Bu diyet sindirim sisteminizi tekrar dengeye getirecek ve bağırsak floranızın sağlıklı olmasını sağlayacak.

Dolayısıyla hastalıkları önlemiş olacaktır.Mayr diyetine sadece bir diyet programı demekten çok sağlıklı yaşam felsefesi demek daha doğru olacaktır.

Mayr diyeti ya da metodu bazı yiyecekleri sınırlandırarak,dikkatli beslenmenin gerekliliğini vurgular.Bağırsakların prebiyotik ve probiyotik yönden zengin besinlerle zenginleştirilmesi gerektiğini belirtir.Ayrıca bu metodla yorgunluk,şişkinlik,açlık atakları gibi bir çok sindirim sistemini doğrudan etkileyen sorunları engellediği yapmış olduğu çalışmalarda ortaya koymuştur.

Mayr ayrıca yapmış olduğu çalışmalarda oruç tutmanın metobolizmanın düzenlenmesinde ve toksinlerden arınmak için etkili bir yol olduğunu belirtmiştir.

Mayr metodu hakkında yazılmış içerisinde güzel bilgiler barındıran sevgili Prof Dr. Osman Müftüoğlu’nun yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sebze Yemekleri

Kışın gelmesiyle birlikte bağışıklık sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışması için bolca vitaminlere ve sebzelere ihtiyacı var.Kış sebzeleri bağışıklık sistemini güçlendiren maddelerle doludur.

Lahana,brokoli,patates,marul,ıspanak gibi sebzeler bolca vitamin ve vücudunuz için gerekli olan besinleri içerir.

Mineraller ve Vitaminler

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında etkili olan önemli mineraller ve vitaminler bulunmaktadır.Bunlardan çinko,vücudunuzun kendi üretemediği minerallerden birisidir.Çinko eksikliğinde bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler meydana gelir.Bunların yanı sıra çinko eksikliğinde vücudunuzda soğuk algınlığı,boğaz enfeksiyonları,öksürük gibi sorunların artmasına neden olur.

Kış dönemi hastalıklarına karşı mücadelede vücudunuzun en çok ihtiyacı olan vitaminlerden birisi C vitaminidir.Meyvelerden portakal,mandalina,greyfur,çilek,ananas,limon;sebzelerden ise domates,kırmızı,yeşil biber,brokoli,lahana,ıspanakta bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

C vitamini eksikliğinde bağışıklık seviyeniz düştüğü gibi anemi,diş eti problemleri,ciltte hassasiyet gibi sağlık sorunları görülür.

Bağışıklık sisteminiz için önemli olan bir başka vitamin ise D vitaminidir.Vücut tarafından üretilmektedir ancak kış günlerinde güneş ışığına maruz kalınan sürenin azalmasıyla vücut tarafından üretimi ciddi ölçüde azalmaktadır.

Vücudunuzda bulunan yeterli miktardaki D vitamini grip,soğuk algınlığı enfeksiyonlarını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kışa girerken mutlaka kan testi yaptırmanızı ve kan değerlerinizin ne durumda olduğunu bilerek buna uygun besinleri seçmenizi öneriyoruz.

Bitki Çayları Tüketin

Soğuk kış günlerinde çaylar vücudunuz için destek görevi görmektedir.Vücut sıcaklığınızın dengede kalmasını yanı sıra mukoza zarlarının nemli kalmasını sağlar.Yeşil çay,nane,rezene,tarçın çaylarını mümkünse şekersiz olarak tüketmeniz vücudunuzun bağışıklığını güçlendirmek için iyi bir tercih olacaktır.

Yürüyüş ve Egzersiz

Vücudunuzu yeterli sıcaklıkta tutabilecek şekilde giyinip haftada en az 3 gün düzenli yürüyüşler,hafif koşular bağışıklık sisteminiz için önemlidir.

Ayrıca vücudunuzun D vitamini üretmesi için gerekli olan güneş ışığına maruz kalmanıza neden olacaktır.

Unutmayın! Düzenli egzersiz bağışıklık sisteminizi ve kaslarınızı güçlendirir ayrıca kalp sorunlarının oluşmasına engel olur.