Dudak Sivilcesi Aslında Uçuk Mu? Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Dudak sivilcesi olarak değerlendirdiğimiz şey aslında uçuk olabilir mi?

Dudak Sivilcesi

Ağız çevrenizde sivilce çıktıysa bunun uçuk mu yoksa gerçekten sivilce mi olduğunu anlamak istersiniz.Dudaklar yapısı itibariyle hassas bir yapıya sahip olduğu için en ufak farklılığı hissedersiniz.Sivilceler ve uçuklar arasında büyük benzerlikler vardır.Bu nedenle kafanızın karışması çok normal.

Gerçekte ise dudak sivilcesi ve uçuklar arasında çok az ortak nokta vardır.Nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendiğinizde ayırt etmesi oldukça kolaydır.Bunları akılda tutarak,sivilceler ve uçukları arasındaki farkları tam olarak anlayabilirsiniz.

Ortaya çıktıklarında ise nasıl tedavi etmeniz gerektiğini yazımızın devamını okuyarak öğrenmiş olucaksınız.Başlıca etmenler şunları içerir:

  • Uçuk Nedir?
  • Uçuk Belirtileri Nelerdir?
  • Uçuk ve Sivilce Tedavileri Farklı Mıdır?
  • Uçuk ve Sivilceler Ne Kadar Sürer?
  • Uçuk ve Sivilcenin Psikolojik Etkileri Nelerdir?
Dudakta Uçuk

Uçuk Nedir?

Herpes Simplex Virus adı verilen HSV virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir cilt rahatsızlığıdır.Yapılan araştırmalara göre insanların çoğu bu virüse çocukluk döneminde maruz kalmaktadır.Ancak insanların yalnız %30’u klinik ortamdan bu virüsü kaptığını ortaya koymuştur.

HSV-1 virüsü dudak ve çevresinde görülürken,HSV-2 adı verilen virüs genital bölgede ortaya çıkabilmektedir.

Dudağında aktif uçuk yarası olan birisiyle aynı bardaktan su içmeniz gibi nedenlerden bulaşma ihtimali daha yüksektir.Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamaya başladığında,duygusal ya da fiziksel olarak stres zamanlarında ortaya çıkmaktadır.HSV-2 virüsü ise cinsel yolla bulaşmaktadır.

Sivilceler (akne) de stres zamanlarında ortaya çıkabildiği gibi hormon değişiminden kaynaklı olarak oluşabilmektedir.Ancak uçuk hormonal değişimlerden etkilenmezler.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Uçuk kaynaklı herhangi bir leke oluşmadan önce dudaklarınızda karıncalanma,kaşıntı ve yanma hissetmeye başlarsınız.Bunun nedeni sinir köküne yerleşen virüsün duyusal sinirlerden deri hücrelerine doğru ilerlemesinden kaynaklanmaktadır.Sivilce mi uçuk mu olduğunu anlamak için bu belirtiler önemli ipuçları vermektedir.

Sivilceden farklı olarak uçuk oluşumunda tek bir yumru çok rastlanılan bir durum değildir.Dudakta meydana gelen karıncalanma virüsün kümelenme halinde olduğunun habercisidir.Ardından kırmızı içi sıvı dolu kabarcıklar oluşmaya başlar.Sivilceler ise kümeler halinde oluşmazlar.

Uçuk – Sivilce Tedavileri Farklı Mıdır?

Dudak sivilcesi de diğer sivilceler gibi, bakteri öldürücü benzoil peroksit,salisilik asit gibi kimyasal bileşiklerle tedavi edilir.Sivilce tedavisi ile ilgili detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Uçuklar virüs kaynaklı olmasından dolayı antiviral ilaçla tedavi edilmesi gerekir.Dudağınızda yanma ve karıncalanma hissettiğiniz dönemde uçuğun oluşmasını engelleyici ilaçlar bulunmaktadır.

Sivilce sıkma gibi bir yöntemi kesinlikle uçuk üzerinde denememeniz gerekir.Bunu yapmanızın sizin için hiçbir faydası olmayacağı gibi bulaşıcı olması nedeniyle cildiniz için fazladan risk oluşturacaktır.

Uçuk ve Sivilceler Ne Kadar Sürer?

Her ikisi de kronik olma özelliği taşımaktadır.Herpes Simplex bir virüs olduğu için vücutta tamamiyle yok edilmese de,sivilceler kişinin genetik yapısı,hormonal durumu gibi sebeplere bağlı olarak kronikleşir.

İlk kez uçuğunuz çıkmışsa iki ila dört hafta arasında dudağınızda kalabilmektedir.İlk seferin ardından tekrarlaması durumunda ise uçuk,bir ila iki hafta arasında sürmektedir.Aynı bölgelerde uçuğun tekrarlayabileceğini bilmelisiniz.

Sivilceler ise genellikle uzun ömürlü olmasalar da bir kaç gün ila bir kaç hafta arasında kalıcı olabilmektedir.

Uçuk ve Sivilcenin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Hem sivilcelerin hem uçuğun cilt üzerinde bırakmış olduğu görüntü sebebiyle kişinin dış görünüşü konusunda kaygılanmasına neden olmaktadır.

Stres ve kaygının sivilce ve uçuk oluşumunda etkisi olmasının yanı sıra bu problemlerin ortaya çıkmasından itibaren stres ve kaygının artmasına neden olabilmektedir.Özellikle kadınlar makyaj ürünleri ile bu kötü görüntüyü kapatmak için çabalarlar.

Kişinin özgüveninin kırılmasına,kaygılarının artmasına neden olabilmektedir.

Ancak şunu bilmelisiniz ki bu problemleri yaşayan sadece siz değilsiniz.Ülkemizde 50 yaşına kadar toplumun %90’ı bu virüsle karşılaşmaktadır.ABD’li yetişkinlerin yüzde 50 ila 80’inde bu virüs mevcut.

Özetleyecek olursak uçuklar ve sivilceler can sıkıcı olmalarının yanı sıra oldukça yaygınlar.Ancak tespitinin yapılması halinde tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardır.Siz de bu rahatsızlıktan muzdaripseniz en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurun.