Karanfilin Bilmediğiniz 7 Faydası – Yapılan Son Araştırmalar

Karanfilin Bilmediğiniz 7 Faydası

Karanfilin Bilmediğiniz 7 Faydası başlıklı yazımızda,son yapılan araştırmalarla birlikte karanfilin bildiğimizden daha fazla faydası olduğu ortaya çıktı.

Karanfil“in keşfi M.Ö 3. yüzyıla dayanmaktadır.Çin imparatorluğunda adeta gelenek haline gelmiş bir kullanımı vardı.Çin imparatorları ve aristokrasisi kendileri ile görüşmek isteyen tüm misafirlerine karanfil ikram eder,reddedilmesi durumunda görüşme yapmazlardı.

Karanfil baharatı Syzygium aromaticum ağacından elde edilirken, Karanfil çiçekleri Dianthus petraeus bitkisinden elde edilirler. İlk olarak Moluk adalarında bulunmuştur. Karanfil ağacı dört mevsim yeşil kalır ve 10–20 m uzunluğa erişebilir. Karanfil çiçeklerine Karanfil baharatı (Syzygium aromaticum) ile benzer kokuya sahip olduğu için bu ad verilmiştir. (Kaynak:https://tr.wikipedia.org/wiki/Karanfil_(baharat)  

Karanfil bol miktarda mineral,vitamin ve antioksidan içermesi sebebiyle kendisi ve yağı çok kıymetlidir.Aynı zamanda iyileştirici özelliğe sahiptir.

Hemen hemen bütün marketlerde,aktarlarda bulabileceğiniz bu mucizevi çiçek tomurcuğu yüzyıllardır doğu tıbbında kullanılmaktadır.Günümüzde batı tıbbının da ilgisini çekmiş ve hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmıştır.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, 2.1 gram (bir çay kaşığı) öğütülmüş karanfil şunları içerir:

Kalori: 6 Protein: 0.13 gram Yağ: 0.27 gram Karbonhidratlar: 1.38 gram Lif: 0.7 gram Kaynak:(https://www.nal.usda.gov/fnic/how-many-calories-are-one-gram-fat-carbohydrate-or-protein)  

Karanfilin Bilmediğiniz 7 Faydası:

En önemli özelliklerinden biri antibakteriyel ve antimikrobiyal olmasıdır.

Bu konuda bir çok araştırma mevcut olmakla birlikte 2012 yılında yapılan en kapsamlı çalışmada,karanfil yağının başta gıda zehirlenmesine neden olan “Escherichia coli” ve “Salmonella” , “Pseudomonas aeruginosa” adı verilen bakteri türlerini yok ettiği görüldü.

Kaynak:(https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1750-3841.14180)

Peptik Ülserleri Yatıştırır

Mide mukusu adı verilen mide koruyucu astarın incelmesi durumunda peptik ülser meydana gelir.Bir çok farklı nedenin bir araya gelmesi ile mide koruyucu astarın incelmesi söz konusudur.Örneğin;stres,genetik yapı,bazı mide enfeksiyonları.

Ülser tedavisi ülser ilaçları ile tedavi edilir.Ancak yapılan bir çalışmada mide mukusunu arttırmada büyük yardımcı olduğu görülmüştür.Kaynak:(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21140134/)

Karaciğer Fonksiyonu Üzerine Faydalı Etkileri

Karanfil yağında bulunan “eugenol” bileşiği karaciğer fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi olabileceği ortaya konmuştur.Yağlı karaciğere sahip farelere karanfil yağı verildi.Yapılan deneyin sonunda daha az inflamasyon ve oksidatif stresin azaldığını gösterdi.

Kan Şekeri Düzenlemesine Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalarda yemekten sonra (diyabet hastası olmayan bireyin) karanfil yağı tüketmesinin kanda bulunan glikoz seviyesini düşürdüğü görülmüştür.Diyabet hastaları umut verici görünmekle birlikte araştırılmaların hala devam ettiğini bildirmek isteriz.

Kemik Sağlığı Üzerine Faydalı Etkisi:

Karanfil yağının yapısında bol miktarda öjenol içermektedir. Yapılan hayvansal deneylerde öjenolun kemik üzerinde iyileştirici,kemik yoğunluğunu arttırıcı etkileri olduğu görülmüştür.Önümüzdeki günlerde insanlı deneylerde de aynı sonucu verebileceği düşünülmektedir.

Bol Miktarda Antioksidan İçermektedir:

Yapılan klinik çalışmalarında karanfil özünün insanlarda kolon kanseri ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür.

Vitamin ve Mineral Deposu:

İçerisinde kalp ve damar sağlığı üzerinde önemli etkiye sahip K Vitamini bulunur.Yine içerisinde bağışıklık sistemi başta olmak üzere bir çok faydası bulunan C Vitamini bulunur.Ayrıca bağışıklık sistemi,kalp ve damar,alyuvar oluşumunda büyük yardımcı E Vitamini bulunur.

Minerallerden ise Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Beta-Karoten içerir.

Diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz.