Kaygı Bozukluğu (Anksiyete) – Belirtileri, Mücadele İpuçları

Kaygı bozukluğu diğer adıyla anksiyete,gün içerisinden kişilerin sürekli tedirgin,endişeli ve korku hissetmesi durumudur.

Kaygı Bozukluğu Anksiyete
Kaygı Bozukluğu -Anksiyete

İnsan, doğası gereği korkma,kaygılanma,tedirgin olmak gibi hislere sahiptir. Ancak ortada bir neden yokken çok sık bir şekilde bu duyguları yaşıyorsanız kaygı bozukluğu diğer adıyla anksiyeteniz olabilir.

Kronik endişelere sahip,genel bir korku hali huzursuzluk hissi ile kendisini gösteren bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.Bu kaygı durumu panik ataktan daha az yoğundur.Ancak daha uzun sürer.Kişinin normal hayatını zorlaştırırken rahatlamasını ortadan kaldırır.Kaygı bozukluğu hem ruhsal hem fiziksel açıdan oldukça yorucudur.

Anksiyeteniz var ise iletişim halinde olduğunu insanlar için de endişelenebilirsiniz.Ancak bu endişelenme durumu bu rahatsızlık ile farklı bir düzeye taşınır.

Örneğin;aramalarınıza hemen dönüş yapmayan bir arkadaşınız için zihninizde olumsuz senaryolar oluşturabilirsiniz.Aranızda bir sorun olduğunu düşündürebilir ve arkadaşınızdan dönüş alamadığınız sürece zihninizin büyük bir bölümünü bu düşünceyle geçirmeye devam edebilirsiniz.

Bazen sıradan bir günü geçirme düşüncesi bile yorucu ve ürkütücü gelebilir.Yakınlarınızdan uzaklaşarak mümkün olduğunca kendinizi güvende hissettiğiniz alandan uzaklaşmak istemeyebilirsiniz.Endişenizin sizi koruduğunu düşünebilirsiniz ama çoğu zaman bunların yersiz korkular olduğunu bilmelisiniz.

Yersiz korkuların neden olduğu endişeli düşüncelerinizi durduramazsınız.Sonsuz bir tekrarla zihninizde dolanır durur.Kişi için durum ne kadar işin içinden çıkılmaz bir halde gibi görünse de bu rahatsızlıktan kurtulabilir, düşüncelerinizi kontrol edebilir,kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

Tanıdık Geliyor Mu?

Artık düşünmek istemiyorum! Düşüncelerim çok ağır geliyor!

Telefonlarıma hala cevap vermiyor,ya başına bir iş gelmişse?

Uyuyamıyorum,çarpıntım var.Kalp krizi geçirecek gibi hissediyorum!

Normal Endişe ve Kaygı Bozukluğu Arasındaki Fark

Beklemediğiniz bir haber aldığınızda veya önemli bir iş görüşmeniz olduğunda endişelenmeniz,şüpheler duymanız hatta korku hissetmeniz bile normal.Bu duygular insan doğasının bir parçasıdır.

Kaygı bozukluğuna sahip kişiler normal endişeden farklı olarak; aşırı,müdahaleci,yıkıcı,kalıcı olarak bu duyguları yaşamaktadır.Aşağıdaki maddelerde yer alan durumlar sizde mevcut ise profesyonel bir yardım almanızı öneririz.

 • Endişelerinizi kontrol altına alamıyorsanız.
 • Hemen hemen her konu için endişe,korku,tedirginlik gibi duyguları yoğun yaşıyorsanız.
 • En az altı aydır bu durumda iseniz.
 • Yaşam kalitenizi önemli ölçüde düşürüyor ve üstünüze düşen sorumlulukları yerine getirmekte zorlanıyorsanız.

Kaygı bozukluğunun en yaygın semptomları şunları içerir:

 • Düşünmemek için çabalamanıza rağmen zihninizde durmadan dönüp duran endişeli düşünceler
 • Belirsizliğe tahammül edememe.Gelecekte ne yaşanacağını bilmek istemek.
 • Yaşam kalitenizi düşüren bir türlü geçmeyen korku ve endişeler
 • Rahatlayamama,yalnız kalamama.
 • Odaklanmakta güçlük çekmek
 • Sinirli,huzursuz ve gergin hissetmek.
 • Uykuya dalmakta güçlük çekmek.Uykudan gergin ve yorgun kalkmak
 • Mide ve sindirim sorunları,bulantı,kusma,ishal.

Kaygı bozukluğu ile mücadelede profesyonel destek almanızı önermekle birlikte kendi başınıza uygulayabileceğiniz tekniklerden bahsetmek istiyoruz.

Başkalarıyla Bağlantı Kurun

Hayatınızda bulunan insanlarla iletişime geçerek onların yardımını almak anksiyete ile mücadelede büyük önem taşır.İyi iletişim kurduğunuz insanlarla sosyalleşmek,zihninizi endişeli düşüncelerden uzak tutmanızı ve kaygılarınızı azaltır.

Kaygılarınız artmaya başladığında iletişim kurmanız gereken insanları iyi seçmelisiniz.Örneğin,anneniz konuşmak için iyi bir seçenek olabilecekken eğer kendisi de sizin kadar kaygılı ise bu seçim doğru olmayacaktır.

Sosyal Ortamlardan Uzaklaşmayın

Sosyal ortamlar insanlar için olmazsa olmaz yerlerdendir.İnsan doğası gereği sosyalleşme ihtiyacı duyar.Sosyal ortamlardan uzaklaşmak size cazip gelecektir ancak bu durumun kaygılarınızı,korkularınızı arttıracağını bilmelisiniz.Ayrıca yanınızda olan,güvendiğiniz insanlarla iletişiminizi kopartmayın.

Sürekli duyulan kaygı ve korku hali kendinize karşı güvensizlik oluşturabilir.Duygularınız konusunda aşırı hassas olabilirsiniz.İlişkilerinizin zarar görmemesi için kendinizi endişeli hissettiğinizde davranışlarınızda ne gibi değişiklikler olduğunu analiz edin.Çok mu gergin davranıyorsunuz? Suçlamacı ya da eleştirel mi yaklaşıyorsunuz? İlişkinize zarar gelebileceğini düşünüp geri mi çekiliyorsunuz?

Sakinleşmeyi Öğrenin

Yalnız kaldığınız zamanlarda kaygılarınız,korkularınız artabilir.Bu durumda zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilecek bazı metodlar mevcut.

Sizi rahatlatan,baktığınızda sizi sakinleştiren resim,video içeriklerine göz atın.Bazen bir aile fotoğrafı,bazen bir hayvan resmi.Belki bir komedi dizisi.

Yapılan birçok araştırma müziğin insan zihni üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır.Hoşlandığınız müzikleri dinleyin,şarkılara eşlik edin,hoşlandığınız bir enstrümanı çalmayı öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

Yürüyüş yapabilir,evde egzersizler yapabilirsiniz.Vücudunuzun hareket halinde olması kaygı ve korkularınızın azalmasına yardımcı olur.

Düşünme Şeklinizi Gözden Geçirin

Kaygı bozukluğunun en temel semptomu endişedir.Endişelenmenin ne olduğunu anlamak büyük önem taşır.Yaşamış olduğunuz endişenin çevrenizden kaynaklandığını düşünebilirsiniz ancak endişe kendiliğinden oluşur.Çevrenizdekiler sadece bu durumu tetikler.Bu rahatsızlığı yaşayan kimseler en kötüsünü düşünmeye meyillidir.Olayları hep olumsuz tarafından ele almak kaygılarınızı tetikler.Yaşamış olduğunuz tüm bu endişelerin sizi koruduğunu düşünebilirsiniz ancak çoğu zaman yersizdir.Somut problemlerin dışında yaşanma ihtimali olan herşey için kaygı duymanıza neden olur.

Olayları ele alma biçiminizi gözden geçirmelisiniz.”Ya olursa” gibi ihtimaller dahilinde olan düşünceler sizi koruduğunu düşündüğünüz kaygıları ve korkuları besler.Endişelenmenin tamamiyle sizi koruduğu yanılgısından vazgeçmelisiniz.

Gevşeme Teknikleri

Kaygı sadece duygusal tepkilerden ibaret değildir.Vücudunuzun savunma mekanizmasının harekete geçme durumudur.Kalbiniz hızlı çarpıyor,hızlı hızlı nefes alıyorsunuz,zaman zaman bayılacak gibi oluyorsunuz ve kaslarınızın aşırı gerildiğini hissediyorsunuz.Rahatladığınızda ise herşey normale döner.Vücudunuzun gevşeme tepkisini geliştirmeniz endişelerinizin gittikçe azalmasına neden olacaktır.

Derin Nefes:Endişeli olduğunuzda hızlı hızlı nefes aldığınızı farketmişsinizdir.Hızlı nefes almak metabolizmanızı hızlanması demektir.Bu nedenle derin ve daha yavaş nefes alarak bu durumu engelleyebilirsiniz.

Kas Gevşetme:Kaygılı olduğunuz anlarda kaslarınız gerginleşir bu durum bölgesel ağrılara neden olabilir.Bu nedenle aşamalı olarak vücudunuzun farklı kas gruplarını harekete geçirerek kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Meditasyon:Yapılan araştırmalar meditasyonun beynin prefrontal korteksin sol tarafında bulunan huzur,neşelenme gibi duyguların yönetildiği kısmı olumlu olarak etkilediği ortaya koymuştur.

Beslenme:Alkol,sigara,kafeini az ya da hiç tüketmemeniz kaygılarınızın büyük ölçüde azalmasına neden olacaktır.Ayrıca düzenli beslenme,kan şekerinizin kontrol altında tutulması da bu mücadelenizde size yardımcı olacaktır.

Uyku:Kaygı bozukluğu uyku problemlerine yol açmaktadır.Uykusuz kalmanız da kaygılarınızın artmasına ve stres yönetiminde başarısız olmanıza neden olur.Bu nedenle uykunuzu etkileyebilecek gündüz alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz,gün içerisinde uyumamanız iyi bir seçim olacaktır.Gün içerisinde egzersiz yapmanız bedenininizin yorulmasına ve uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Püf Noktaları Nelerdir?