Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Püf Noktaları Nelerdir?

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Püf Noktaları Nelerdir? Sorularının cevabını yazımızda kaleme aldık.Keyifle okumanız dileğimizle.

Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyüş Tavsiye Edilir.

Günümüzde sayılarının fazla olmasını dilediğimiz insan gruplarından olan “iyilik sever,iyi kalpli” insanlar başkalarına yardım etmeyi kendilerinde bir sorumluluk olarak görürler.Çabaları karşısında endorfinle ödüllendirilirler.

Peki bu iyiliği kendine yapmaktan alıkoyan nedir? Kişisel iyiliğe odaklanmak,zaman ve enerji akışını kendilerine yönlendirmeleri neden bu kadar zor?

Sorularımızın cevaplarına gelelim.Öncelikle bu tür insanlar bencil görünmekten endişe eder,olumsuzluklarla karşılaşmaktan kaçınır,kendilerine karşı olası yargılayıcı düşüncelerle karşılaşmaktan çekinirler.Ayrıca bütün enerjilerini,zamanlarını diğer insanlara harcama döngüsüne kapıldıklarından ve kendilerini yaptıkları iyilikler karşısında iyi hissettiklerinden kendileri için gereken mücadeleyi bir türlü veremezler.Bu yazımızda kendinize odaklanmanın önemi,gerekliliği ve sağlığınız üzerine etkileri konusuna değineceğiz.

Sağlık Nedir?

TDK‘ya göre sağlık:

1. isim Bireyin fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden tam bir iyilik durumunda olması, vücut esenliği, esenlik, sıhhat, afiyet:
Ayrıca bu dönemde seyircinin haklarını ve sağlığını korumak amacıyla bir de tiyatro yönetmeliği hazırlanmıştır.” – Metin And

2. isim Sağ, canlı, diri olma durumu:
Hatta kilise yetkilileri onun sağlığından endişeye düştüler.” – İhsan Oktay Anar

Fiziken ve ruhen iyilik durumunda olma,kısaca kendinizi iyi hissetme halidir.

En temelde, iyi hissetmek fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak genel olarak sağlıklı olduğunuz anlamına gelir. Belki de daha kapsamlı bir tanım, sağlığın sadece bir yaşamdan daha fazlası olduğu fikrini içerir.

Sağlıklı yaşam arayışında herkesin farklı bir yönelimi vardır.Ancak temeline baktığınızda hepsinin tek bir amaç için yapıldığını görürsünüz.Hedeflerinizin peşinden gitmek,yaşam kalitenizi artırıcı iyileştirmeler yapmak için motivasyona ihtiyaç duyarsınız.Ayrıca sağlıklı yaşam sürekli mutluluk anlamına gelmemektedir.Mutluluk belirli anlarda kısa süreli hissedilen bir duygudur.

Sağlıklı yaşamın bir çok farklı boyutu vardır.İçinde yaşadığımız dünyada stresi yaşamamak olanaksızdır.Stres,sağlığınızı doğrudan etkilemekle beraber duygu bütünlüğünüzü,içsel motivasyonunuza zarar verir.Ancak stres insan için olmazsa olmazlardandır.Çünkü stres insanı başarılı olmaya,kendini geliştirmeye zorlar.Stres kontrolü kişi için çok önemlidir.Bununla ne kadar iyi mücadele ederseniz hedeflerinize o kadar yaklaşırsınız ayrıca sağlıklı yaşama da.İyi olma bilincimiz ve motivasyonumuz, hayatımızda birçok olumlu değişikliği beraberinde getirir ve birey olarak gelişmemize ve büyümemize yardımcı olur.

Ne Kadar Motivesiniz?

Birey olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek,gündelik hayatınıza devam edebilmek,hedeflerinize ulaşabilmek gibi bir çok sebep için motivasyona ihtiyaç vardır.Motivasyon hakkında Vroom’un bir teorisi mevcut.Teorisinin adı “beklenti teorisi”.Peki nedir bu beklenti teorisi?

Victor Vroom, iki koşul yerine getirildiğinde bireylerin son derece üretken ve motive olacaklarını belirtiyor.

1 – İnsanlar çabalarının başarılı sonuçlara yol açacağına inanırlar

2 – Bu insanlar ayrıca başarıları için ödüllendirileceklerine inanırlar.

İnsanlar, ortaya koydukları çabalar, elde ettikleri performans ve elde ettikleri sonuçlar/ödüller arasında bir ilişki olduğuna inandıklarında yüksek düzeyde çaba göstermeye motive olacaklardır.

Bir başka teori ise Maslow‘a ait olup,”ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi”dir.

Bu teoriye göre insanlar ilk önce daha düşük (temel) ihtiyaçlarını karşılamaya motive olduklarını daha sonrasında ise giderek karmaşıklaşan ihtiyaçlara doğru ilerlediğini belirtiyor.Her ihtiyaç karşılandığında motivasyonun artarak ilerler.

Bireyin sağlığı bu temel ve ilerici ihtiyaçların ne kadar karşılandığıyla ilgilidir.Örneğin;bir birey finansal açıdan ciddi problemler yaşıyorsa kendisini güvende hissetmeyebilir.Yaşayacak bir yere sahip bile olmayabilir.Bu nedenle motivasyonu bu problemleri çözmeye yönelik olacaktır.Bu problemleri çözdükten sonra daha ilerisi olabilecek arkadaşlık ilişkileri geliştirmek,yeni insanlarla tanışmak,kendisine olan saygısının artmasını sağlamak gibi farklı hedeflerin peşinden gitmek için gereken motivasyonu kendisinde bulacaktır.

Maslow‘un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisinin en üst noktasında, insanların tam potansiyellerine ulaşmalarına ve kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan faaliyetler vardır. Bireyin neye odaklanacağının farkında olması ve sağlıklı yaşamın kişi için ne anlama geldiği fikri hemen akla geliyor. Kendinize odaklanmak, öz bakımın ve öz şefkatin önemini kabul ettiğiniz ve öz saygı ve öz değere dikkat ettiğiniz anlamına gelir. Kısacası, bunları kimliğinizin temel unsurları olarak görebildiğinizin göstergesidir.Kişisel gelişimi kabul etmek kadar dürüst bir öz değerlendirme ve öz algı gereklidir. Bu, birçok insanın mücadele ettiği bir olgudur ve tamamlanmamış hissetmelerine yol açabilir.Böyle hissetmekte sizi sağlıklı yaşamdan uzaklaştırır.

Stresin Şiddetini ve Etkisini Anlamak

Bireyler ihtiyaçlarının karşılanması için mücadele vermektedir.Bu mücadele içerisinde karşılaşlabileceğiniz olumsuzluklarla mücadele şekliniz,yaklaşımınız, oluşacak stresin sizin üzerinizde bırakacağı etkiyi anlamakta faydalı olacaktır. Olması gerekenden fazla şiddetteki stres; anksiyete,depresyon gibi zihinsel rahatsızlıklara sebep olabilirken,fiziki sağlığınızı etkileyebilecek kalp,obezite gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Stres, uzun yılar önce meydana gelen travmatik olayların tekrar tekrar hatırlanmasını ve birinin sağlığını iyileştirmeye odaklanma yeteneğini etkileyebilen güçlü bir etkidir. Bu kişiler yalnızca daha önceki olaylara odaklanabilir ve ek çevresel stres faktörlerini işlemede ve/veya yönetmede zorluk yaşayabilirler.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle hayatınızın zihinsel, fiziksel ve sosyal yönleri içerisinde nerede olduğunuzu anlamak gerekir. Daha sağlıklı bir yaşam için sahip olduğunuz endişeleri veya kendinizde değiştirmek istediğiniz davranışlarınızı düşünün.

Ruh Sağlığı Açısından:

İçerisinde bulunduğunuz zaman odaklanın,farklı rahatlama yöntemleriyle rahatlamaya ve stres azaltma uygulamalarını uygulayın.

Uzak kaldığınız ancak değer verdiğiniz,sevgi duyduğunuz insanlarla aranızdaki mesafeyi azaltacak yöntemler düşünün,onlarla bağlantınızı koparmayın.

Rutininizin dışında farklı uğraşlar edinmeye , farklı etkinliklere katılmaya ,yeni insanlar tanıyabileceğiniz ortamlarda bulunmaya çalışın.

Fizik Sağlığınız Açısından:

Yürüyüş,alet gerektirmeyen basit ev egzersizleri yapabilir,bu egzersizler hakkında hiç bir fikriniz yoksa Youtube üzerinden çeşitli içerik sağlayıcılarının hazırlamış olduğu egzersiz videolarından yardım alabilirsiniz.

Uyku düzeninizi korumaya özen gösterin,uyku düzeninizi etkileyebilecek kahve gibi yiyecek ve içeceklerin tüketim miktarı ve tüketildiği saate dikkat edin.

Düzenli beslenmeye özen gösterin.Bu besinlerin vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri içerdiğinden emin olun.(Vücudunuzda eksik olan vitamin ve mineralleri tespit edebilmek için çeşitli kan tahlilleri mevcuttur.Sağlık ocaklarında,aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.)

Herşeyden önce kendinize karşı nazik olun,bir birey olduğunuzu unutmayın.Harekete geçmek sorunların çözülmesinde,motivasyonunuzun artmasında en önemli etmen olduğunu asla unutmayın.

Diğer Yazılarımıza Buradan Göz Atabilirsiniz.