Sedef Hastalığı Nasıl Geçer? – Doğal Yöntemler

Sedef Hastalığı Semptomları - Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığı,cilt hücrelerinde meydana gelen gerekenden hızlı değişimler sonucu ciltte meydana gelen bir rahatsızlıktır.Ciltte beyaz pullarla kaplı kırmızı lekeler görülür.

Bu lekeler cildin farklı noktalarında görünmekle birlikte çoğunlukla dirseklerde,dizlerde,kafa derisinde ve sırtlarda görülür.

Bulaşıcı olduğunu dair bir kanıt bulunamamıştır.Ancak istisna olarak bazı ailelerde birden fazla kişide aynı dönemde görüldüğü bilinmektedir.

Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlık genellikle genetik yatkınlığa sahip olan insanlarda görülür.Genetik yatkınlığı olan kişilerde bu rahatsızlık bazı etkenler sonucu ortaya çıkabilmektedir.Stresle oldukça ilişkilidir.Diğer etmenler arasında bazı besinlerin de bu rahatsızlığı tetiklediği bilinmektedir.

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Kronik bir hastalık olması sebebiyle nüksetme ihtimali yüksektir.Bütünüyle bir tedavisi yoktur.Ancak günümüzde uygulanan tedavilerde büyük ölçüde semptomlarda azalma görülmektedir.Bazı durumlarda tedavi olmasanız da semptomlar yok olabilir.Bununla birlikte hayatınızın herhangi bir döneminde tekrar ortaya çıkabilmektedir.

İnsan yaşamı üzerinde olumsuz etkiye sahip olması ve kişinin yaşam kalitesini düşürmesi sebebiyle psikolojik olarak olumsuz etkiler de ortaya koyabilmektedir.

Tıbbi tedavi almanızı önermekle birlikte bu yazımızda doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Epsom tuzu (Ölü Deniz Tuzu)

Epsom tuzu diğer adıyla ölü deniz tuzu son yıllarda kozmetikte ve cilt tedavilerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.Cildi yumuşatması ve ölü derilerin dökülmesinde önemli etkiye sahiptir.

Küveti epsom tuzuyla doldurup 15-20 dk boyunca bu suda bekleyin.

Banyonun ardından kaliteli nemlendirici ile vücudunuzun nemlendirilmesini sağlayarak semptomlarda büyük ölçüde azalma olduğu göreceksiniz.

Güneş

Güneş ışınlarına yeterli süre maruz kaldığınızda vücudunuz için ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur.Aynı etkiyi sedef hastalığının üzerinde de göstermektedir.Özellikle kış aylarında semptomların artış gösterdiği bilinmektedir.Bu nedenle kış aylarında günde en az 5-10 dk vücudunuzun güneş ışınlarıyla temas etmesini sağlamanız semptomların azalmasına neden olacaktır.

Elma sirkesi

Gündelik hayatımızdan aşina olduğumuz elma sirkesi sedef hastalığına karşı oldukça etkilidir.Saç derinizde meydana gelen sinir bozucu kaşıntıların etkisini azaltmak için etkin bir yöntemdir.

Elma sirkesi ve birazda su ile saç deriniz üzerinde uygulayın.Saç derinizi ovalayın,ovalarken tırnaklarınızla saç derinize zarar vermediğinizden emin olun.

Eğer saç deriniz çok fazla tahriş olmuş ve yer yer kanamalar var ise elma sirkesi oldukça canınızı yakabilir.

Doğal Kremler

Doktorunuzun yazmış olduğu reçetedeki kremi kullanmak sizin için doğallığı konusunda endişe verici olabilir.Ancak tamamiyle doğal ürünlerden elde edilen kremler de reçete edilmektedir.Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.Sedef hastalığı ile mücadele de oldukça etkili yöntemlerden birisidir.