Selülit Tedavisi İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Selülit,Selülit Tedavisi

Selülit,cilt altında biriken yağ hücrelerinin deri tabakalarının arasına geçmesiyle ortaya çıkan çukur ve yumru şeklinde görüntü oluşturan estetik problemidir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte daha sık görülmeye başlar.Oluşumu nedenleri arasında hormonal değişiklikler,hızlı kilo alımı,kilo kaybı,genetik faktörler,hareketsizlik,karbonhidrat ağırlıklı beslenme,kafein,sigara tüketimi bulunur.

Selülit, sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaz ve doğal bir olaydır.Sadece kötü bir görünüme sahip olması nedeniyle özellikle kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Selülitin yalnızca pahalı kremler ya da ameliyat ile tedavi edilebileceği gibi şehir efsaneleri vardır.Bu doğru değildir.Tedavi süreci zahmetli ve sabırlı olmayı gerektirebilir.Ancak kendi uygulayabileceğiniz yöntemlerle de kesin sonuç alınabilir.Sizler için hazırlamış olduğumuz selülit tedavisi için evde uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda yer almaktadır.

Bu yöntemler şunları içerir:

Düzenli Masaj

Yağ hücrelerinin parçalamanın en etkili yollarından biri olan masaj ile selülitin tedavi edilerek azaltılması mümkündür.Masajın da kendi içerisinde çeşitleri vardır.Selülitle mücadelede en etkili olan yöntemlerden birisi de kuru fırçalama tekniğidir.

Bu teknik yumuşak kıllara sahip duş fırçası ile uygulanmaktadır.Masajı gerçekleştirmeden önce cildinizin tamamen kuru olması önemli bir noktadır.Bundan sonrasında yapılması gereken tek şey duş fırçası yardımıyla selülitli bölgenizi dairesel hareketlerle fırçalamanız gerekir.Günde 10 dk uygulanması yeterli olan bu masaj yönteminde selülitli bölgedeki yağların parçalanması ve yağ hücrelerinin akışının hızlanması sağlanmış olur.

Kahve Çekirdeği Uygulaması

Yapılan araştırmalarda kahvenin yağ hücrelerinde oluşan şişmeyi azaltıp,cildin pürüzsüz bir görüntüye sahip olmasını sağladığı tespit edilmiştir.Ayrıca selülit kremlerinin içerisinde kafein olduğu bilinmekte.

Elinize almış olduğunuz bir kaç kahve çekirdeğini tava yardımıyla kızartın.Ardından gözenekli yapıya sahip bir beze sarın.(Sargı bezi de kullanabilirsiniz.) Selülitli bölgeye 15 dk kadar temas etmesini sağlayın.Böylelikle o bölgedeki gözeneklerin açılması ve kafeinin emilimini sağlamış olacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Selülitle mücadelede etkili yöntemlerden birisi de hindistan cevizi yağıdır.Hindistan cevizi yağı tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.Bunun yanı sıra selülitten etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz.Hindistan cevizi yağının yaşlanma karşıtı etkisi bulunmaktadır.

Anti Selülit Sargısı

Çeşitli mağazalarda bulabileceğiniz anti selülit sargısı selülitin azaltılmasında ciddi bir yardımcıdır.İçlerinde bulunan bitkisel maddeler yağ hücrelerinin uyarılmasını sağlar.

Elma Sirkesi Tüketimi

Bildiğiniz üzere elma sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır.Bunlardan en çok bilineni kilo vermede yardımcı olmasıdır.Bunun yanı sıra selülit üzerinde de oldukça etkisi vardır.

Tek yapmanız gereken 2 çay kaşığı elma sirkesini bol su ile tüketmek.

Aynı zamanda selülitli bölgeyede elma sirkesiyle masaj yapmanız selülitin azalmasına yardımcı olacaktır.

Doğru Diyet

Hızlı kilo alımı ve kaybının selülitin oluşmasında etkili olduğunu biliyoruz.Bu nedenle doğru bir diyet programı uygulamak oldukça önemlidir.

Tatlılar,kızarmış yağ,yarım yağlı sütler,yağ oranı minimum düzeyde olan etler tercih edilmeli.Meyve ve sebze tüketiminizi arttırmanız vücudunuzun yağ kontrolünü sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Egzersiz

Düzenli yapılan egzersizlerle vücutta yağ birikimi önlenmiş olur.Ayrıca yağ yakımı sağlanır.Selülitle mücadelede önemi büyüktür.Doğru bir diyet ve düzenli yapılan egzersiz mükemmel bir kombinasyon oluşturur.

Umarız bu ipuçları selülitle mücadelenizde sizlere yardımcı olur.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir – Tüyolar Yazımızı Okumak İsteyebilirsiniz.